Berserk -anime

282-kapakresmiKısaca konusundan bahsetmek gerekirse; ortaçağda Midland adlı krallıkta Band of the Hawks adında paralı asker ordusunun “100yıl savaşları” adı verilen savaşı bitirmek için krallık adına savaşmasını konu alıyor. Başarısını ordunun başındaki yenilmez asker ve çok iyi bir stratejist olan Griffith ve insanüstü bir güce sahip, en iyi yaptığı şey savaşmak olan Guts’tan alan bu ordu krallık adına girdiği her savaşı kazanır. Zamanla halk arasında kahraman haline gelirler ve sarayın resmi ordularından biri olma seviyesine kadar ulaşırlar.

Bir paralı asker ordusunun sarayda resmi konuma sahip olması saraydaki diğer görevlilerin ve diğer ordu generallerinin hoşuna gitmez. Bu noktada entrikalar ve saray içi suikastler baş gösterir. Fakat bu olayların sadece başlangıcı ve küçük, önemsiz bir kısmıdır.

Griffith

Griffith

Her ne kadar Griffith hikayede çok önemli bir yere sahip olsa da olaylar daha çok devasa bir kılıca sahip olan ve kendini bildi bileli savaşan öksüz Guts’ın etrafında gelişir.

Hikayenin ilk bölümü sondan başlıyor ve Guts’ın tek başına savaştığı günlere tanık oluyoruz. Daha sonraki bölümlerde Guts’ın daha bir çocukken Band of the  Hawks’a nasıl katıldığını öğreniyoruz ve sona doğru olaylar yavaş yavaş çözülürken arada flashbacklerle de baş karakterlerin geçmişine gidip, onlarla ilgili daha çok bilgi ediniyoruz.

282-5

Guts

Daha ilk bölümün en başlarından doğaüstü ve şeytani güçlerle ilgili birşeyler olacağını anlasak da arada bir-iki bölüm ve bazı konuşmalar hariç son 3 bölüme kadar tam olarak olayı çözemiyoruz.

Açıkçası hatun bünyem ilk 10 bölümde sırf savaş izlemekten biraz sıkılmış olsada olayların giderek çözülmesini; sarayda dönen entrikaları, Griffith ve Guts arasındaki ilişkinin gelişimini, Griffith’in başarı kazandıkça daha da hırslanmasını ve sonunda hayali uğrunda tam anlamıyla kendini kaybetmesini gördükçe bu seriye olan ilgim arttı ve tam “eee şimdi nolcak ya?” derken son 3 bölümle beni benden aldı!

İzleyene kadar Berserk ile ilgili duyduğum bütün eleştiriler şu ana kadar yapılmış en iyi manga/anime serilerinden biri olduğuydu. Açıkçası bu görüşe sadece son 3 bölümde katılabildim. Daha doğrusu şöyle ifade edeyim; son 3 bölümde herşey daha anlam buldu ve gerçekten inanılmaz ve unutulmaz bir Seinen finali ile karşılaşmaktan acaip zevk aldım.

Casca - Hawks'un tek kadın savaşçısı

Casca - Hawks'un tek kadın savaşçısı

Seinen olması sebebiyle erkeklere daha çok hitap etsede (özellikle yarısına kadar olan bölümlerde) kan, vahşet , entrika, aşk, seks, hırs, arkadaşlık… ne ararsanız var aslında bu animede. Sizde benim gibi sırf savaş izlemekten çok haz etmiyorsanız bile bu animeyi sabırla izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. İnanın bana sırf son bölüm “izlemeye değermiş” dedirticek.

Reklamlar

2 Yanıt to “Berserk -anime”

  1. Sonunda Griffith’in yaptığı şerefsizlik beni oldukça şaşırttı doğrusu. Açıkçası Gatts gibi bir karakterin köşeye sıkışması da ayrı bir garip. Yine de çok sağlam anime ^^

  2. ARKADAŞLAR YENİ BERSERK YOLDAYMIŞ BİRKAÇ AYA ÇIKAR ANİMENEWS VE YOUNGANİME ÖLE DİYORR..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: