Death Note | Eleştiri

Dikkat! Çok fazla spoiler içerir…

Bir haftadır, her gece gözlerim kıpkırmızı olana dek Death Note izliyordum (Tabii gece vakti karanlıkta film izleyince insanda göz falan kalmıyor 🙂 ) Dün gece serinin son iki bölümünü (36 ve 37) izledim ve seriyi tamamladım. Tamamladığım ilk anime serisiydi. Şimdi düşünüyorum da; keşke ilk önce Death Note’u izlemeseydim, Death Note’u izledikten sonra diğer animeler çok yavan geliyor insana…

Başrol kahramanımız Yagami Light’dan başlayalım. Yagami Light diğer adıyla “Kira” okulunun bahçesinde bulduğu Ölüm Defteri’ne suçluların isimlerini yazarak adaleti getirdiğini söyleyen ve dünyadaki tüm suçluları öldürerek Dünya’yı bir ütopya’ya çevirmek isteyen bir öğrencidir. Suçu az veya çok Light’ı ilgilendiren o değildir, suçu vardır yada yoktur, suçu varsa cezası ölümdür. İnsanın karşısına böyle düşünen biri çıkınca insan ilk ikilemde kalıyor; ” adaleti sağlamak için öldürmek doğru mu?” diye… Şimdi sorarsanız bana göre yanlış, ama animede öyle anlatılmış ki sanki “adaleti sağlamak için öldürmek lazım”mış gibisinden. Animenin ilerleyen bölümlerinde L (Gerçek adı: Lawliet) ile tanışıyoruz. Animedeki en garip karakterlerden biri kendisi… Ünlü bir dedektif ama “kambur durmanın zekayı %40 artırdığını” savunan birisinine bir dedektif gözüyle bakmak biraz zor. Ama herşeye rağmen Kira’nın en büyük rakibiydi… Ve Misa diğer adıyla İkinci Kira, Death Note’daki en sempatik karakterlerden. Misa’nın da bir Ölüm defteri vardı ayrıca kişilerin kalan yaşamlarını ve isimlerini görebileceği bir çift Ölüm Meleği gözlerine sahipti.


Her duyguyu içinde bulunduran bir anime, Death Note. Kin, nefret, sevgi, şefkat, kötülük, adalet… L’nin Kira’ya nefret beslediği bir sahneden sonra Kira ve L elele yürüdüğünü görüyorsunuz. Tam bir duygu karmaşası. Bir sahnede Kira’nın tarafındayım, diğerinde L’nin… Herşeyin bittiğini düşündüğüm bir sahneden sonra Kira’nın zekasını kullanarak nasıl kurtulduğunu veya 25’inci bölümde L’nin ölümünden sonra animenin devam edebildiğini görünce animenin üzerinde günlerce düşünülerek yapılmış bir eser olduğunu anladım 🙂 .

37’inci yani Final bölümünü izlemeden önce bölümün adının “Yeni Dünya” olduğunu görünce insan biraz heyecanlanıyor ama bölüm sonunda herşeyin bitmesi, Kira’nın ölmesi N’nin kazanması insana o kadar bölümü sanki boşa izlemiş gibi bir his veriyor. Ama yine de güzel bir bitiş olmuş.

Gelelim açılış kapanış müziklerine animeyi ilk izlediğimde açılış müziğine hayran kalmıştım. Gerçektende güzel bir müzikti. Ama 2. sezonda müzikleri değişti. 2.sezondaki müzik tam anlamıyla iğrençti diyebilirim, küfürlüydü ve çok anlamsız sözleri vardı…

Herşeye rağmen izlediğim en güzel animeydi. Karakterlerinden müziğine kadar herşeyiyle dört dörtlük bir animeydi.

Şöyle bir özet değerlendirme de yapalım;

Oyuculuk             : ———- 9,5
Hikaye                 : ——— 9
Müzikler(1.sezon) : ——– 8
Müzikler(2.sezon) : —- 4

Ayrıca merak edenlere Death Note kuralları;

* Death Note’a ismi yazılan insan ölür. İsmi yazıldıktan sonra 40 saniye sonra ölüm nedeni, ölüm nedeninden 6 dakika 40 saniye sonra detaylar yazılabilir.
* Death Note’u kullanan biri, öldüreceği insanın yüzünü görmüş olmalıdır. Aynı isimdeki diğer kişiler bu şekilde etkilenmezler.
* Death Note’u kullanan insan ne cennete ne cehenneme girebilir.
* Death Note başkalarına verilebilir. Ancak bu durumda onunla ilgili tüm hatıralar kişinin aklından silinir.
* Death Note olanaksız şeyleri sağlamaz.
* Shinigamilerin gözleri, insanların adı ve soyadını, yaşam süresini, yaşını vb. gösterir. İnsanlarla bu gözler değiştirilebilir ancak karşılığında insan ömrünün yarısı Shinigami’ye geçer.
* Bir Shinigami, insan hayatını kısaltmak için yaratılmıştır. Bunu uzatmak için defteri kullanan Shinigami ölür.
* Death Note, eğer bir insanın eline geçerse, deftere önceden sahip olan Shinigami, o kişiyi 39 gün içinde bulmalıdır. Bu kitap ölüm tanrısı ile insan arasında bir bağ olacaktır.

Reklamlar

4 Yanıt to “Death Note | Eleştiri”

 1. 2. sezon açılış müziği ve videosu en iyi anime açılışlarından biridir. senin zevkine hitap etmemesi kötü olduğu anlamına gelmez. animenin atmosferini çok iyi yansıtan bir müziktir. kapanış müziği de aynı grup tarafından (maximum the hormone) yapılmıştır. yapımcılar da maximum the hormone’un death note’la özdeşleşecek bir grup olduğunu düşünmüş olmalı ki tamamı bu grup tarafından yapılan bir death note soundtrack albumü yayımladılar.

  • animegeeks Says:

   Bu blogun moderatörü olarak sana katılıyorum. 2. sezon açılış ve kapanış müziklerine de bayılırım. Ama blogumuzda farklı yazarlar var. Doğal olarak farklı yorumlar da bulunmakta. Bu yazının yayınlanmasına bu yüzden itiraz etmedim. Dahiçocuk böyle düşünüyor, bense yazımda Death Note soundtracklerinin çok iyi olduğunu belirttim ^_^

  • dahicocuk Says:

   bende zaten kötülemedim ki, sadece 2. sezondaki açılış müziğinin 1.sezona göre zayıf kaldığını belirttim:) Mesela 1.sezonda her bölümün açılış müziğini dinlerken, 2. sezonda o bölümü atlıyordum… Bilmem belki sadece bana öyle gelmiştir… Ayrıca 2.sezonun açılış videosu ve kapanış müziği mükemmeldi ;)…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: