To-Love-Ru Manga

2006-2009 tarihleri arasında yayımlanan 162 sayılık bir Shonen mangası olan To-Love-Ru’yu bir arkadaşımın çok komik olduğunu söyleyerek tavsiye etmesi üzerine onemanga.com adlı siteden okumaya başladım. Aslında animesi de var ama ben mangayı tercih ettim bu sefer.

16 yaşındaki lise öğrencilerinin aşk hayatlarını, duygularını ve cinselliğe yavaş yavaş girmelerini konu alıyor diyebiliriz basitçe. Fakat bunu çok farklı ve komplike bir hikaye ile yapıyor. Baş kahranımız Yuuki Rito uzun yıllardan beri hoşlandığı Sairenji Haruna’ya duygularını açmakta zorlanmaktadır fakat bilmediği bir şey vardır ki aslında duyguları karşılıklıdır. Ama maalesef Haruna da duygularını dile getirememektedir. Böyle normal bir şekilde başlayan hikayemiz Rito banyo yaparken birden bire küvette çırılçılak, kendi yaşlarında, uzun pembe saçlı bir kızın belirivermesiyle tamamen değişir. Değişen sadece hikaye değil kahramanlarımızın hayatları da olacaktır.

Küvette beliren bu kız Deviluke gezegeninden kendisine yapılan koca seçme ve evlenme baskıları yüzünden kaçan ve Deviluke gezegeni tahtının varisi olan Lala’dır. Dünyayı çok seven Lala Rito’dan anında hoşlanır ve bir yanlış anlaşılma sonucu hem dünyada kalabilmek, hem garip koca adaylarından uzaklaşmak, hem de Rito’dan hoşlandığı için onunla evlenmeye karar verir. Bu konuda Rito’nun ne düşündüğünü pek de önemsemez gibidir.Lala hayat dolu fakat şımarık, inanılmaz derecede zeki fakat bu zekasını sadece insanlara şaka yapmak için aletler geliştirerek kullanan vurdumduymaz bir kişiliktir.

Lala kısa süre içinde Rito’nun bütün arkadaşları tarafından kabul edilir ve sevilir ve hatta Haruna ile çok yakın arkadaş olurlar.

Rito’dan bahsetmek gerekirse; hikaye boyunca Lala başına her türlü işi açmış olmasına rağmen (sürekli diğer uzaylı damat adaylarının ölüm tehditleri altında yaşamak gibi….) Lala’ya karşı olan karmaşık duyguları aşka dönüşür fakat bütün hikaye boyunca Lala ve Haruna arasında karar verememesi sıkıcı olmaya başlar. Burda belirtmem gerekir ki hikayenin sonu tam bir hayal kırıklığıydı. Zaten bir süre sonra hikaye de sizi şaşırtan veya güldüren pek birşey kalmıyor.

Şahsen benim en çok hoşuma giden şey Haruna’nın çok korktuğu zamanlarda bir an donakaldırdan sonra gözünü karartıp etrafındaki herşeye saldırmasıydı. Bunun dışında yine başlarda komik gelen ve gerçekten çok gülmeme sebep olan şeylerden biriside Rito’nun sürekli bir şekilde çıplak kızlar etrafına düşüvermesi, kendisi çıplak olarak kızların etrafına düşüvermesi veya koşarken (genelde Lala’dan kaçmak için) bir şeye takılıp düştüğünde mutlaka bir kızın popo veya göğüslerini avuçlamasıyla ve fena şekilde dayak yemesiyle son bulan olaylardı. Fakat bunlarda 50. sayıdan falan sonra can sıkmaya başladı. Aynı şeye ancak kaç defa gülebilirsiniz?

Aslında Rito çok saygılı ve utangaç bir çocuk olmasına rağmen bir şeiklde Lala yüzünden başına gelen bu olaylara büyük bir sabırla katlanması ve herşeye rağmen iyi huyluluğunu koruması, korumacı ve yardımsever yapısı manga ilerledikçe hikayedeki en katı kızın bile içten içe ona hayran/aşık olmasına sebep oluyor. Bir süre sanırım kız karakterlerden Rito’ya aşık olmayan kalmıyor.

Sonuç olarak gayet eğlendirdi beni bu manga. Ama bu kadar uzatmaya ve böyle boktan bir sonla bitirmeye gerek yoktu. Aslında her ne kadar klasik bir shounen sonu olsada…

Bunun dışında çizimler gerçekten çok başarılı ve temiz. Okuması kolay ve eğlenceli. Boş vaktiniz varsa tavsiye ediyorum. Her türlü tabuyu ve sapıklığı görmeniz mümkün. “Japonlar!!…” diyoruz ve geçiyoruz…. =)

Reklamlar

Bir Yanıt to “To-Love-Ru Manga”

  1. Mangası değilde, animesinin açılış parçasına hastayım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: